Chirurgia stomatologiczna

Ekstrakcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na usunięciu zęba z zębodołu za pomocą odpowiednich narzędzi stomatologicznych. Jest on wykonywany jedynie w wypadku, gdy nie ma możliwości zastosowania innych metod leczenia. Za każdym razem ekstrakcja zęba jest poprzedzona szczegółowym wywiadem lekarskim, podczas którego stomatolog zbiera informacje o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, przebytych niedawno chorobach czy ewentualnych alergiach na środki znieczulające.

 
 
Ekstrakcja zęba jest ostatecznością. Dentysta z pewnością nie zaproponuje pacjentowi usunięcia zęba, jeśli istnieją szanse na jego uratowanie za pomocą dostępnych metod leczenia. Do najczęściej występujących wskazań do ekstrakcji zęba zaliczają się:

• zapalenie miazgi zębów mądrości,
• zgorzel i martwica miazgi w przypadku zębów wielokorzeniowych przy braku możliwości przeprowadzenia leczenia kanałowego (np. niedrożność kanałów),
• zęby zniszczone próchnicą w stadium uniemożliwiającym leczenie i odbudowę,
• zęby położone poza łukiem (jeśli nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia ortodontycznego),
• usunięcie zawiązków zębów mądrości w przypadku stłoczenia zębów,
• nawracające ropnie przyzębne, które nie poddają się leczeniu,
• zęby zatrzymane,
• podłużne lub skośne złamanie korzenia zęba,
• złamanie korony uniemożliwiające odbudowę protetyczną,
• złamanie zęba wielokorzeniowego,

Sama ekstrakcja, jeśli nie pojawią się żadne komplikacje, jest dość krótkotrwała. Zawsze przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu dolegliwości bólowe pacjenta zostają zredukowane do minimum. Za pomocą specjalnych narzędzi ząb zostaje najpierw poluzowany, a następnie – usunięty z zębodołu.

Całkowita regeneracja po zabiegu ekstrakcji zęba trwa kilka dni. W tym czasie należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Jeśli pacjentowi dokuczają bóle okolicy zabiegowej, można sięgnąć po środki przeciwbólowe zalecone przez stomatologa. Ulgę przyniosą również zimne okłady (uwaga – lodu nie wolno przykładać bezpośrednio do skóry, gdyż może spowodować jej odmrożenia). W pierwszych dniach po zabiegu trzeba również pamiętać o właściwej pielęgnacji jamy ustnej, m.in. o bardzo delikatnym myciu zębów przy użyciu miękkiej szczoteczki. W tym czasie warto też przestrzegać diety płynno-papkowatej oraz zrezygnować z intensywnego gryzienia. Jeśli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, np. gorączkę czy krwawienie z zębodołu, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.