Stomatologia dziecięca

– profilaktyka ( lakowanie, lakierowanie )
– leczenie próchnicy

 

 

Lakierowanie zębów

Pokrywanie lakierem fluorowym powierzchni zębów , który ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę.
Im więcej fluoru jest wbudowanego w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe.
Zabieg fluoryzacji najkorzystniej jest przeprowadzać po gruntownym profesjonalnym wyczyszczeniu zębów. Wtedy jego efektywność jest maksymalna.

 
 


Lakierowanie zębów przeprowadza się u dzieci i osób dorosłych .
Lakier fluorowy używany u dorosłych jest bezbarwny ( fluor protector) i po zabiegu nie jest widoczny.
Lakier fluorowy stosowany u dzieci ma barwę miodu ułatwiającą stomatologowi kontrolę ilości aplikowanego preparatu.

 
 

Lakierowanie specjalistyczne a domowe?

Wiele osób poddaje w wątpliwość sens lakierowania zębów, tłumacząc, że w każdej paście do zębów i w każdym płynie do płukania znajduje się fluor.Cała różnica tkwi w stężeniu, czasie ekspozycji oraz przygotowaniu zębów do kontaktu z fluorem. Warto pamiętać, że przy lakierowaniu zębów fluor zdecydowanie ma zdecydowanie lepszy kontakt ze szkliwem.

Lakowanie

Zabieg wykonywany u dzieci , polegający na pokryciu głębokich bruzd zębów trzonowych specjalną światłoutwardzalną substancją-lakiem.
Bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej.
Aby zabieg lakowania był skuteczny, należy przeprowadzić go możliwie wcześnie, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Lakowanie należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej.
W szczególnych przypadkach przeprowadza się tzw.poszerzone lakowanie bruzd, które polega na poszerzeniu bruzd cienkim wiertłem przed aplikacją laku. Lekarz może zastosować takie rozwiązanie w przypadku, kiedy w bruzdach rozwinęła się już próchnica, ale jest ona w stadium początkowym. Ze względu na bardzo niewielką głębokość preparacji zabieg jest bezbolesny