Protetyka

Protetyka stomatologiczna jest to dziedzina stomatologii zajmująca się odtworzeniem braków zębowych.

W  ofercie gabinetu  uzupełnienia:

 

I. PROTEZY  RUCHOME

– protezy osiadające wykonane z  akrylu

– protezy śluzówkowo – ozębnowe (proteza szkieletowa , acetalowa),

Protezy szkieletowe

Protezy acetalowe

Protezy acetalowe – co to za uzupełnienia protetyczne?

 

Protezy  acetalowe (protezy półelastyczne) wykonane są z materiału termoplastycznego odpornego na zginanie. Podobnie jak standardowe protezy szkieletowe posiadają klamry mocowane na zęby. Nie są natomiast wykonane z twardego metalu, lecz z acetalu.

Materiał ten jest półelastyczny, co oznacza, że w pewnym stopniu dopasowuje się do kształtu jamy ustnej. Dzięki temu jest dużo bardziej odporny na odkształcenia.

Kolejną zaletą acetalu jest dowolność w wyborze jego barwy. Protezy acetalowe są koloru różowego lub białego klamry natomiast – w kolorze zęba, co doskonale maskuje obecność samej protezy zębowej.

Zastosowanie tego materiału w protetyce jest bardzo szerokie.

 

Proteza  acetalowa – jakie są zalety?

 

Głównym powodem, dla którego stosuje się protezy acetalowe jest coraz częstsza alergia pacjentów na metal lub akryl. Nie jest wtedy możliwe wykonanie standardowej protezy szkieletowej lub akrylowej i proponowane jest droższe, aczkolwiek w wielu aspektach lepsze rozwiązanie.

Warta uwagi jest również waga acetalu. To materiał dużo lżejszy od metalu, zatem użytkowanie takiej protezy jest wygodniejsze. Dzięki temu, że materiał, z którego wykonuje się protezę jest lekki i elastyczny, są one dużo cieńsze i mniejsze.

Nie jest konieczne przykrycie całego podniebienia – tak jak w przypadku protez akrylowych, co sprawia, że odczuwanie smaku nie jest zaburzone, a proteza doskonale dopasowuje się do jamy ustnej.

Istotne jest również to, że nie niszczy ona powierzchni szkliwa pozostałych zębów oraz nie podrażnia metalowymi częściami tkanek miękkich jamy ustnej, takich jak dziąsła i błona śluzowa.

Ponadto niska waga i elastyczność dobrze wpływa na szybkość adaptacji do codziennego użytkowania protezy. Warto również zaznaczyć, że acetal jest odporny na wysoką temperaturę, więc nie będzie się odkształcał podczas jedzenia gorących pokarmów.

 

Protezy acetalowe – wizyty u dentysty krok po kroku

 

Do wykonania protezy acetalowej niezbędne będą zazwyczaj cztery wizyty u lekarza stomatologa. Przed rozpoczęciem pracy należy przeprowadzić analizę stwierdzającą jakie braki zębów występują u pacjenta. Niezbędne będzie też wyleczenie pozostałych zębów w jamie ustnej oraz upewnienie się, że dziąsła i błona śluzowa są w dobrej kondycji.

  • W trakcie pierwszej wizyty lekarz pobierze dwa wyciski zębów w celu odwzorowania na modelach gipsowych stanu jamy ustnej.
  • Podczas kolejnego spotkania, przy pomocy wzorników zwarciowych wykonanych przez technika, zostanie dopasowana wysokość, jaką będzie miała przyszłaproteza zębowa.
  • Trzecia wizyta przeznaczona jest na próbę protezy woskowej, która służy do sprawdzenia, czy proteza ostateczna ma odpowiedni kształt i poprawnie uzupełniabraki zębowe. Dodatkowo dobierany jest kolor zębów protezy ostatecznej.
  • Ostatnia wizyta poświęcona jest na oddanie gotowej protezy stomatologicznej i ewentualne poprawki.

 

Proteza z acetalu – jak czyścić i dbać o protezę zębową?

Lekarz podczas wizyt powinien też przekazać wskazania dotyczące tego, jak użytkowana powinna być proteza acetalowa. Czyszczenie należy wykonywać co najmniej raz dziennie. Należy opłukać ją pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie oczyścić szczoteczką.

W przypadku gdy pojawią się przebarwienia lub osad zasadne będzie użycie specjalnych żeli lub tabletek do czyszczenia protez o działaniu antybakteryjnym. Czyszczą one uzupełnienie protetyczne w trudno dostępnych miejscach, usuwając nalot i przebarwienia, a także zapobiegają przykremu zapachowi z ust. Tabletki takie rozpuszcza się w szklance ciepłej wody i umieszcza w niej protezę na kilkanaście minut.

Istotną wskazówką do użytkowania protez na zęby będzie też to, że nie  powinno się spać z założoną protezą. Może to skutkować rozwojem grzybicy jamy ustnej.

II. UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNE STAŁE

– korony i mosty(porcelanowe na podbudowie stalowej , porcelanowe na podbudowie ze złota, pełnoceramiczne)

– wkłady koronowo – korzeniowe( jednokorzeniowe , dzielone , na stali , na złocie, z włókna szklanego)

 

III. Naprawy protez